Özel Erişim Menüsü

Kanal Temizleme

Kanal temizleme su jeti

Kanal Temizleme

Kanal temizleme nedir, nasıl yapılır, önemi, teknik uygulama aşamaları, kullanılan ekipmanlar, sonrasındaki teknolojik uygulamalar gibi konu başlıklarından oluşan sıralı yazılarımızı bilgilerinize sunarız.

Kanal temizliği Nedir?

Kanal Temizliği, mevcut altyapıların sağlıklı ve sorunsuz bir biçimde çalışabilmesi için altyapı hatlarının (yağmur suyu, atık su, kimyasal hat, endüstriyel hat kanalları vb.) özel kanal temizliği ekipmanları kullanılarak periyodik olarak temizliğinin yapılması işlemidir. Kanal temizliği, görüntüleme, uygulama ve tekrar görüntüleme gibi aşamaları içerir. Bu aşamalarla ilgili kısa bilgili önceki yazımızda bulabilirsiniz.

Periyodik olarak kanal temizliği yapılmamış altyapılarda oluşacak tıkanıklıklar çevre ve görüntü kirliliğine yol açmakla birlikte, altyapıların sorunsuz şekilde çalışmasına da engel teşkil ediyor.

Kanal temizleme başlığı su jetiADT bünyesinde bulundurduğu teknolojik ve üstün özelliklere sahip kanal temizliğinde kullanılan özel teknolojik araçlar ile kanal temizliği hizmetlerini sürdürüyor. Kazısız altyapı teknolojilerinin ilk adımı olarak tanımlanan kanal temizliği, aynı zamanda kanallardaki arızaların tespiti açısından da büyük önem taşıyor. Tespit edilen sorunlar ve meydana gelen deformasyonlar zamanında gerçekleştirilen çözüm metotları ile doğrudan ve dolaylı birçok maliyeti de önlemiş oluyor.

Kanal temizlik hizmetimizle, mevcut altyapıların sağlıklı bir biçimde çalışabilmesi için altyapı hatlarının (yağmur suyu, atık su, kimyasal hat, endüstriyel hat kanalları vb.) periyodik olarak temizlenmesi ve görüntülenmesini gerçekleştiriyoruz. Periyodik olarak kanal temizlik yapılmamış altyapılarda oluşacak tıkanıklıklar hem çevre ve görüntü kirliliğine hem de altyapıların sorunsuz şekilde çalışmasında sıkıntılara yol açıyor. Kazısız altyapı teknolojilerinin ilk adımı olarak tanımlanan kanal temizleme, aynı zamanda kanallardaki arızaların tespiti açısından da büyük önem taşıyor.

Kanal Temizlik hizmeti, günümüzde teknolojik araçlar ve mevcut ekipmanlar kullanılarak altyapı durumuna göre kısa sürede sağlıklı bir biçimde yapılabiliyor.  Özel olarak tasarlanan Re-Cycle Kombine araçlarımız, bünyesinde bulundurduğu basınçlı su pompaları ile kanala su basarak tıkanıklık giderirken dibe çöken birikintileri müdahale bacasına (menhole) getiriyor.

Kanal müdahale bacasına (menhole) birikintiler gelir. Yine araç bünyesinde bulunan emiş (vakum) pompası ve hortumları ile pis su haznesine çekilir. Kanalların doluluk, akış debisi ve boru çapı özelliklerine göre uygulama süreleri değişir. Kanal temizlik işleminin sonrasında, altyapı hatları temizlenmiş oluyor. Bundan sonra temizlenmiş kanal video görüntülemeye hazır hale geliyor.

Kanal Temizleme Adımları

-Kanal görüntüleme ve tıkanıklıkların tespiti.
-Re-Cycle Kombine aracı ile tıkanıklığa neden olan kalıntıyı basınçlı su jeti ile kanal müdahale bacasına (menhole) getirmesi.
-Su jeti ile teressubat Kanal müdahale bacasına (menhole) basınçlı su ile getirilir. Yine araç bünyesinde bulunan emiş (vakum) pompası ve hortumları vasıtası ile pis su haznesine çekilir.

Kanalların doluluk, akış debisi ve boru çapı kriterlerine göre uygulama süreleri değişkenlik gösterebilecek temizleme süreci sonrası alt yapı hatları temizlenir. Video görüntülemeye hazır hale getirilmiş olur.

Su jeti ile kanal temizlenirken kanalın içerisinden özel kamera ile çektiğimiz youtube videomuzu buradan izleyin Kanal temizleme çalışmalarıADT Teknik İnşaat olarak Kanal Temizliği konusunda bilinçlenmeyi ve kanal temizliği hizmetlerinin  yaygınlaşmasını teşvik etmekteyiz. Çünkü kanal temizliği atık su hatlarının işlerliği ve verimliliğini artmakta, maliyetleri de düşürmektedir. İçme suyu temini sorunlarının nispeten çözüldüğü ülkemizde son yıllarda kanalizasyon sistemlerinin ve atıksu arıtma tesislerinin yapımına büyük bir önem verilmektedir.

Ancak ne yazık ki kanalizasyon sistemlerinin ve arıtma tesislerinin yapımına paralel olarak kanal temizliği hizmetinin de dahil olduğu bakım ve onarım hizmetleri geliştirilmemiştir. Uygulamalarda kanalizasyon sistemleri yer altında inşa edildiği gibi bırakıldığı gibi görülmüş, kanal temizliği ihmal edilmiş, ve genelde yaşanılan sıkıntı ve şikayetler akabinde arıza giderilmeye çalışılmıştır.

Oysa ki altyapıların sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde işlevlerini yerine getirmeleri için, periyodik olarak kanal temizliği ve kanal görüntülemelerinin yapılarak; olası sorunlar büyük maddi ve manevi zararlara yol açmadan ortadan kaldırılabilir.

Kanal temizliği konusunda lider firmamız ADT Teknik İnşaat A.Ş. uzman kadrosu ve üstün özelliklere sahip ekipmanlarıyla; “kanal temizliği” işini sadece “tıkalı kanal açma” olarak tanımlayan yaklaşımın aksine, tıkanıklığı açıp sorunu geçici olarak gidermek yerine, en uygun çözüm metodunu belirleyip uygulamakta ve kalıcı çözümler yaratmaktadır. Kanal temizliği sonrasında gerekli kazısız rehabilitasyon yöntemi belirliyor, tespit edilen sorunlar ve ilgili deformasyonlar uzman ekiplerimizce rehabilite ediliyor. Özellikle, metropol şehirlerde ve üst yapının kazılarak açılması mümkün olmayan, tesislerde altyapı hatları periyodik olarak kanal görüntüleme ile incelenmeli ve kanal temizliği yapılmalıdır.

İdeal çevre , sağlıklı hayat, ve mukavemetli üst yapılar için kanal temizliği yapılan, uzun ömürlü alt yapıların teşkil edilmesi elzemdir. Bu çerçevede sağlıklı ve sorunsuz alt yapılar için sizlere “periyodik kanal temizliği” ve kanal görüntüleme hizmet sunmaktan memnuniyet duyarız.