Özel Erişim Menüsü

Kazısız Rehabilitasyon, Kanal Kaplama , Kazısız Kanal Yenileme uygulaması ile sağlıklı ve uzun ömürlü alt yapılar nasıl sağlanır?

Kanal kaplama uygulaması

Kazısız Rehabilitasyon, Kanal Kaplama , Kazısız Kanal Yenileme uygulaması ile sağlıklı ve uzun ömürlü alt yapılar nasıl sağlanır?

Tüm dünyada alt yapı inşaatları, özel projelerin uygulama alanları dışında ekli borular ile yapılmaktadır. Alt yapılarda oluşan deformasyonların büyük bir kısmı ekli boruların ek noktalarından kaynaklanmaktadır. Gerek imalat esnasında yaşanılan sorunlar, gerekse gelecekteki hesaplaması iyi yapılamayan zati ve hareketli yüklerin oluşturduğu deformasyonlar sonucunda, alt yapılarda çeşitli sıkıntılar meydana gelir. Kullanılan çeşitli cins ve özelliklerdeki bu borular ekonomik kullanım ömürlerini tamamladıklarında da aynı sorunları bizlere yaşatırlar.

Kanal kaplama uygulamasıAyrıca yaşayan yani işletmesi aktif olan alt yapılarda, çeşitli sebeplere bağlı zamanla birçok deformasyonunda oluşacağını bilmekteyiz. Kullanım özelliklerine, boru cinsine, boru çapına vb. bir çok kritere bağlı olarak bu sorunlar, çıkış türü ve zamanına göre farklılık gösterebilir.
Kanal Kaplama yani Kazısız rehabilitasyon tam bu noktada önem arz etmektedir. Oluşan deformasyonlar bu uygulama teknikleri ile çok kısa sürede alt yapılarda sağlıklı ve uzun ömürlü kalıcı çözümler sağlar. Eksiz ve yekpare bir şekilde iki müdahale noktası arasında gerçekleştirilen kazısız kanal kaplama uygulama teknikleri ile hiçbir işletme faaliyetini aksatmadan çevreye ses ve görüntü kirliliği yaratmadan kısa sürede alt yapılar yenilenmiş olur.
Kanal Kaplama öncesinde kanal temizlik ve kanal görüntüleme çalışmalarının yapılarak alt yapı hattının mevcut durumunun tespit edilmesi ve raporlanması gereklidir. Kazısız kanal kaplama uygulama tekniği bu tespitlere göre belirlenir.
Uygulamanın yapılan hazırlıklar ve program çerçevesinde gerçekleştirilmesi 3 ila 5 saat sürmektedir. Bu süre zarfında alt yapılar işlevselliğini devam ettirmektedir. Uygulama sonunda ise hat içerisinde oluşturulan yeni ve kalıcı boru anında kullanıma hazır hale gelmektedir.
Sağlıklı ve sorunsuz alt yapıların oluşturulması için gerçekleştirilen teknolojik kazısız rehabilitasyon uygulamalarının doğrudan ve dolaylı bir çok avantajı da bulunmaktadır. Kazısız Kanal Kaplama uygulama tekniğinin avantajlarını bir sonraki blog yazımızda inceleyebilirsiniz.

ADT TEKNİK İNŞAAT SAN. TİC. A.Ş.
“Leader In Trenchless Technology”